Historia szkoły
Historia barwickiej oświaty datuje się od 7 sierpnia 1945 roku, rozpoczęcia działalności Publicznej Szkoły Powszechnej z siedzibą przy ulicy Szkolnej. Pierwszy rok szkolny w Barwicach rozpoczął się 3.09.1945 roku – z 45 uczniami klas I-IV.
Pierwszym kierownikiem szkoły został p. Stanisław Czajka. Wraz z rosnącą liczbą uczniów zmieniała się lokalizacja szkoły - ulica Szkolna, Zwycięzców (dawny budynek sądu, obecnie siedziba Urzędu Miasta i Gminy), ulica Wojska Polskiego (obecny budynek OKiT).
12 marca 1960 roku oddany został do użytku nowo wybudowany budynek przy ulicy Pomorskiej 3, w którym szkoła funkcjonowała do września 2022r. Wybudowana z przeznaczeniem na 350 uczniów szkoła przez lata mieściła ich w granicach 600 – 800 w 18 – 22 oddziałach, za sprawą kolejnych reform oświatowych w siedmio, ośmio, sześcio, a obecnie ponownie ośmioklasowej strukturze organizacyjnej.
Od początku istnienia szkoła w Barwicach pełniła wielorakie funkcje - Publicznej Szkoły Powszechnej, Zbiorczej Szkoły Gminnej, Szkoły Podstawowej z podległymi filiami, siedziby Inspektora Oświaty i Wychowania, by po latach funkcjonować jako samodzielna, autonomiczna placówka w obrębie szkół prowadzonych przez gminę.
W lokalnym środowisku z kierowaniem szkołą utożsamiane są nazwiska: Maria Bylczyńska, Zofia Tatulińska, Tadeusz Wasilewski, Janina Łapa, Gabriela Łataś, Grażyna Kozłowska. Od września 2017r. funkcję dyrektora szkoły pełni p. Małgorzata Krawczyk-Figlarz.
Wśród najważniejszych osiągnięć szkoły należy wymienić coroczne wysokie lokaty uczniów w zawodach sportowych rangi od powiatowych po wojewódzkie, liczące się w województwie osiągnięcia uczniów w Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego.
W roku szkolnym 1999/2000 szkoła zajęła II miejsce wśród szkół podstawowych województwa ze względu na liczbę laureatów konkursów przedmiotowych zyskując na łamach prasy przydomek „czarnego konia”.
Od roku 1989 szkoła nosi imię prof. Władysława Szafera, od 1990 posiada sztandar i własny hymn. Dokumenty archiwalne dotyczące przebiegu nauczania znajdują się w archiwum własnym szkoły.